12 Mayıs 2015 Salı

Cellat - Cihan Erdem (Yorum 79 )Tarih ve bilimkurgu 'yu sevdiğimi bilen bir dostumun tavsiyesi üzerine, indirime de rast gelince alıverdim kitabı. Beğenip beğenmeme konusunda karar veremediğim ender kitaplardan biri oldu. Sanıyorum 120 sayfa kadar tarih okudum sonrasında bilim kurgu kısmı geldi.  Ancak bana göre bölümler arasında çok keskin bir geçiş vardı ve ben bu geçişi sevmedim. Üstelik iki bölüm arasında o kadar az bağlantı vardı ki, 120 sayfayı gereksiz yere okumuşum diye düşünmeden edemedim. 
Bir de belirli bir dönemden bahsedilirken o döneme ait olmayan kelimelerin kullanılması yanlış geliyor bana. HZ.Muhammed döneminde anarşist insanlardan bahsetmek doğru olmamış. Belki günümüz kelimeleriyle geçmiş tarif edilmek istemiş olabilir lakin yine de okurken 'ne alaka,  o dönemde bu kelime mi varmış ' diyorsam eğer bu beni rahatsız etmiştir. 
Biraz Geleceğe Yolculuk biraz da Matrix filmini anımsadım zaman zaman. 
Genel olarak olumsuz eleştiriler getirsem de kitap için yazarın akıcı kalemini sevdiğimi söyleyebilirim. 
Son olarak arka kapağın iç kısmında kullanılan fotoğrafa gerçekten bir anlam veremedim. O fotoğrafla yazarı tanımamızı mı bekliyorlar acaba? Gerçekten ilginç!!
Cellat - Cihan Erdem 
Ephesus yayınları -2014
286 sayfa 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...